Menüye ulaşmak için tıklayınız Sayfa içeriğine ulaşmak için tıklayınız

Adil Kullanım Uygulaması

 

Adil kullanım uygulaması nedir?

Adil kullanım uygulaması, şebeke kaynaklarının tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alabilmesine imkan sağlamak için devreye alınan bir uygulamadır.

Neden adil kullanım uygulanmaktadır?

Şebeke kaynaklarının en verimli şekilde kullanılmasına ve bu sayede abonelerin internet deneyimlerini en iyi şekilde yaşamalarına imkan tanımak için tasarlanmıştır. Adil kullanım uygulaması, tüm abonelerin interneti kullanmaları durumunda şebeke üzerindeki yoğunluğun dengelenmesi amacıyla uygulanmaktadır.

Adil kullanım uygulamasının içeriği nedir?

ADSL (NET Paketler) ve ULTRANET (16 Mbps'e Kadar) Paketleri için;

Ay içerisindeki veri kullanımı (download) adil kullanım noktası olan 25 GB'yi (NETLİMİTSİZ Plus Paketi için 100 GB'yi, ULTRANET Paketleri için 50 GB'yi) aştığında ADSL kullanım hızı 1 Mbps olacak şekilde düşürülecektir. Takip eden aya girildiğinde, internet hizmetinden mevcut erişim hızıyla tekrar yararlanılabilecektir. Bulunulan ay içinde belirtilen adil kullanım noktasının aşılmaması durumunda erişim hızında herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

Hipernet Paketleri için;

Ay içerisindeki veri kullanımı (download) adil kullanım noktasını (Hipernet Paketleri 32 Mbps 10 GB ve Limitsiz için 50 GB'yi, Hipernet Paketleri 50 Mbps 15 GB ve Limitsiz için 100 GB'yi, Hipernet Paketleri 100 Mbps 20 GB ve Limitsiz için 100 GB'yi) aştığında kullanım hızı 1 Mbps olacak şekilde düşürülecektir.Takip eden aya girildiğinde, internet hizmetinden mevcut erişim hızıyla tekrar yararlanılabilecektir. Bulunulan ay içinde belirtilen adil kullanım noktasının aşılmaması durumunda erişim hızında herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

TT Fibernet Paketleri için;

Ay içerisindeki veri kullanımı (download) adil kullanım noktasını (TT Fibernet4, TT Fibernet6, TT Fibernet12 25 GB'yi; TT Fibernet Limitsiz (20Mbps’ye kadar) için 75 GB'yi; FİBERNET LİMİTSİZ (35 Mbps'ye kadar) için 100 GB’yi; TT Fibernet Limitsiz (50Mbps’ye kadar) ve TT Fibernet Limitsiz (100Mbps’ye kadar) için 200 GB'yi) aştığında kullanım hızı 3 Mbps olacak şekilde düşürülecektir. Takip eden aya girildiğinde, internet hizmetinden mevcut erişim hızıyla tekrar yararlanılabilecektir. Bulunulan ay içinde belirtilen adil kullanım noktasının aşılmaması durumunda erişim hızında herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

Adil kullanım noktası aşıldığında ne olur?

Aylık adil kullanım noktası aşıldığında, ay sonuna kadar download hızı 3 Mbps olacak şekilde düşürülecektir.

Adil kullanım uygulaması sonrasında bağlantı hızı ne zaman artırılacaktır?

Her yeni aya girildiğinde, adil kullanım uygulaması öncesi hattın desteklediği hız tekrar sağlanacaktır.

Her ay adil kullanım uygulaması sonucunda hızımda düşüş mü olacak?

Adil kullanım uygulaması, o ay içinde belirtilen download miktarının aşılması durumunda uygulanır. O ay içinde bu miktarın aşılmaması durumunda erişim hızınızda herhangi bir değişiklik olmayacaktır.