Bulut Ölçüm

​​Sıcaklık, nem, gürültü, hareket, CO, Voltaj, duman, su baskını, frekans, toz, titreşim, basınç gibi ortam koşullarını sürekli olarak ölçebilir ve izleyebilirsiniz. BuluTT Ölçüm Sistemi’ni, değerler eşik seviyeleri arasına gelene kadar uyarı vermeye devam edecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Ölçülen değerler anlık olarak Veri Merkezi’ne iletildiğinden tüm değerleri geçmişe yönelik olarak görebilir ve raporlayabilirsiniz. Böylece ortam koşullarının belirlenen seviyelerde tutulduğundan emin olabilirsiniz.​

Bulut Ölçüm hizmetini aşağıda belirtilen sektör ve alanlarda kullanabilirsiniz:

 • Sağlık (Aile Sağlık Merkezleri (ASM), Hastaneler), İlaç (Eczaneler, İlaç Depoları)
 • Gıda (Gıda Depoları, Frigorifik Yük ve Nakil Araçları) gibi Soğuk Zincirin olduğu sektörler
 • Tarım ve Hayvancılık (Seralar, Kümesler, Havzalar) sektörü
 • Belediyeler (Su, Ses ve Hava Kirliliği)
 • Su baskını, Elektrik kesintisi ve Voltaj değişiklikleri gibi sektörden bağımsız risklerin takibi
 • IT Sistem Odaları için Sıcaklık & Nem ve Voltaj-Frekans Takibi
 • Apartman ve Sitelerdeki Havuzlar

Bulut Ölçüm ile birlikte,

 • GSM Kablolu ortam ölçer (Kablolu Sensörler Takılabilir)
 • GSM Kablosuz ortam ölçme cihazı (Kablosuz Sensörler Takılabilir)
 • Kablolu ortam ölçme cihazı (Kablolu Sensörler Takılabilir)
 • Kablosuz ortam ölçme cihazı (Kablosuz Sensörler Takılabilir)

olmak üzere 4 çeşit cihaz seçeneğine sahip olabilirsiniz.​

Kablolu sensörler için, Bulut Ölçüm cihazı 4 portlu olduğundan aynı cihaz üzerinde 4 kablolu sensör desteklenmektedir. Kablosuz sensörler için ise, sensörlerin cihazla arasındaki mesafeye göre desteklenen sensör sayısı belirlenmektedir.

​​Bulut Ölçüm ile kablolu ve kablosuz olmak üzere 19 çeşit sensör seçeneğinden yararlanabilirsiniz.

​​Cihaza bağlanan tüm sensörler kablolu ya da kablosuz olması gerektiğinden, kablolu ya da kablosuz sensör seçeneklerinden satın alabilirsiniz.​

Kablosuz sensör ile cihaz arasında 20 metre mesafe desteklenmektedir.

Kablolu sensör ile cihaz arasında 15 metreye kadar kablolama standart kurulum esnasında yapılır.

Cihaz-network switch arası network kablo mesafesi 20 metredir. 20 metre üzerindeki kablolama ücretlendirilir.

​​Kablolu cihaza kablolu sensörler, kablosuz cihaza kablosuz sensörler takılabilir.​

​​ADSL ve GSM üzerinden veri iletişimi sağlanır yani internete olan bağlantınızı ADSL’iniz yoksa SIM KART üzerinden de sağlayabilirsiniz.​

​​Bulut Ölçüm hizmetini satın aldığınızda cihazınız ile birlikte tercihinize göre 19 farklı sensör çeşidinden birini tercih edebileceksiniz.​

Cihazı çalıştırabilmek için, cihaza bağlı sensör ölçülmek istenen ortama kurulduktan sonra admin yetkisine sahip kullanıcınızın www.bulutolcum.turktelekom.com.tr adresinden her bir sensör için aşağıdaki ayarları yapmasını sağlamanız yeterlidir:

Sensörün ortamı ne kadar sıklıkta ölçeceğinin ayarlanması 

Örneğin her 1 dakikada 1 kez sıcaklık ölçülecek şekilde bir ayarlama yapabilirsiniz.

Sensörün ölçtüğü koşulun eşik değer aralıklarının ne olacağının ayarlanması 

Örneğin sıcaklığın 4 °C ile 8 °C arasında tutulmalı şeklinde bir ayarlama yapabilirsiniz. Bu ayarlama ile eşik değer aralıklarınız 4 °C ve 8 °C olarak belirlenir.

Eşik değer aralıkları aşıldığında cihazın kimlere, ne sıklıkta hangi uyarı şekilleri ile uyarı vereceğinin ayarlanması:  

Örneğin eşik değer aralıkları aşıldığında cihaz e-mail ve sms yolu her x dakikada bir y ve z kişilerine uyarı gönderilmesi için bir ayarlama yapabilirsiniz.

Ayrıca uyarılar koşullu ve kademeli olarak da yapılandırılabilir.

Örneğin,

 • Gündüz mesai saatleri içinde cihaz sadece e-mail ile uyarı vermeli
 • Akşam 17:30 - 23:30 arasında sms ile uyarı vermeli

şeklinde bir tanımlama yapmanız mümkün.

​​

Cihaz size sms ve e-posta ile uyarı gönderebilir.

Admin yetkisindeki kullanıcı hesabınızı kullanarak www.bulutolcum.turktelekom.com.tr adresinden istediğiniz kadar kişiye istediğiniz ölçüde yetki verebilirsiniz. Uyarı göndermek istediğiniz kişileri sisteme kayıt edebilir ve uyarı almak isteyecekleri GSM no ve e-mail adresi ile portale girmek için kullanıcı adı ve şifrelerini de tanımlayabilirsiniz.

Örneğin bir Aile Sağlık Merkezindeki doktor admin yetkisi ile uyarı ve gönderim ayarlarını yaparak Aile Sağlık Merkezindeki tüm hemşireleri istediği seviyede uyarı alan bir kullanıcı olarak tanımlayabilir.

Sensör yardımı ile yukarıda anlatılan ayarlara uygun şekilde ortamı ölçebilirsiniz.

Örneğin,

 • Cihaz 4 °C ve 8 °C derece arasını anlık olarak ölçecek ve merkezi veri tabanına değerleri 1 dakikada bir yazacak şekilde ayarlanmıştır.
 • Cihaza tanımlı 1'i admin 3 kullanıcı tanımlanmıştır.
 • Uyarı 1: 4 °C ve 8 °C aşıldığında aşağıdaki şekilde uyarı vermesi planlanmıştır:
  • 17:30 - 23:30 arası sms (admin dışındaki kullanıcılara)
  • Her gün 1 kez gece 23:50 de o güne ait sıcaklık raporu email ile (tüm kullanıcılara)

Bu şekilde ayarlanan cihaz ile ortamdaki sıcaklık değeri aşıldıkça günün saatine göre ilgili kişilere belirtilen şekilde uyarı gönderebilirsiniz.

Cihazınız ADSL ile internet bulutu üzerinden anlık olarak ölçtüğü tüm değerleri Türk Telekom Veri Merkezindeki Bulut Ölçüm sunucusuna gönderir. Sunucu tüm verileri değiştirilemez/silinemez şekilde saklar. İstediğiniz sıklıkta (bu örnekte günde 1 kez) olacak şekilde sıcaklık değişim grafiğini istenen formatta (excel, pdf) belirttiğiniz e-mail adresinden alabilirsiniz.

Ek olarak, sisteme girerek geçmişe dönük günlük/haftalık/aylık ve ya istenilen zaman aralığına ait raporlara da erişme fırsatına sahip olabilirsiniz.​

Admin ya da super user yetkisine sahip dahi olsa hiçbir kullanıcı cihazın ölçtüğü verilere erişemez, verileri değiştiremez ya da silemez. Bunun dışında:

 • Admin hesabını kullanarak yeni kullanıcı yaratabilir, kullanıcıları yetkilendirebilir, uyarı ayarlarını yapabilir, rapor çekebilir ve cihazın lokasyon bilgilerini düzenleyebilirsiniz.
 • Diğer kullanıcılara ise admin hesabı ile yetki verdiğiniz ölçüde uyarı ve rapor almasını sağlayabilirsiniz.

Bulut Ölçüm ile ayrıca birden fazla kolu olan bir hastane, alt hastanelerindeki ortam koşullarını merkezden izleyerek yönetebilir. Bu durumda bu kullanıcı adminden daha fazla yetkiye sahip bir super user olacaktır. Super user tanımlanması için başvuru sırasında talep yapmanız ve bu kullanıcıyı tanımlamanız yeterlidir.

Cihazınızın internet bulutu üzerinden Türk Telekom Veri Merkezi'ne erişmesi için ADSL ya da GSM bağlantınız olması gerekir. Cihaz bu bağlantılar üzerinden sinyalizasyon yaparak veri gönderir.

​​Müşterilere kurulum hizmeti verilmektedir.​

Cihazınızın Türk Telekom Veri Merkezi (TTVM)'ye gönderdiği verilerin güvenliği, Türkiye'nin Tier 3 sertifikasına sahip Türk Telekom Veri Merkezi'ndeki Türk Telekom tarafından sağlanan sunucularda sağlanır. Veri Merkezinde depolanan verileriniz asla silinemez veya değiştirilemez.

Veri Merkezi'nde verileriniz 1 yıl geriye dönük olarak saklayabilirsiniz. 1 yıl bitiminde en eski veriden başlamak itibari ile yeni veriler eski verilerin üzerine yazılır.

Cihazı/Sensörü/Eklentileri peşin ya da 24 ay taksitlerle satın alabilirsiniz. Cihazı satın aldığınızda bağlantı tipinize göre istediğiniz sensörlerden birini almanız gerekir. Sensör başına hizmet bedeli bulunmaktadır; aylık 12,90 TL’dir.

​​Cihazınızın garanti süresi iki yıldır.​