Eğer internet üzerinden radyo, TV gibi hizmetler veren siteler açık ise bant genişliğinin bir kısmı bu sitelere ayrılacağı için aynı anda kullanmaya çalıştığınız diğer sitelerde belirli bir yavaşlama meydana gelebilir.

İnternet hızınızı yükseltmek için Türk Telekom'in diğer ADSL paketlerine geçiş yapabilirsiniz. Türk Telekom ADSL Paketleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

​​​

ADSL modemler,eğer kullanıcı tarafından farklı bir ayar yapılmadıysa, bant genişliğini modeme bağlı ve internette gezinen tüm bilgisayarlara eşit şekilde dağıtmak üzere ayarlanmıştır. Eğer evde birden çok bilgisayar aynı anda interneti kullanıyorsa, bağlantı hızı, bu bilgisayarların sayısına bağlı olarak değişecektir.

Evinizde interneti aynı anda kullanan bilgisayar sayınız fazla ise bir üst pakete geçerek daha hızlı internet hizmeti almaya başlayabilirsiniz. Türk Telekom Bağlantı Çeşitleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.

TCP protokolü kullanıldığında, 2 nokta arasında bir bağlantı kurulur, gönderici taraf, her gönderdiği paketin karşı taraf tarafından alındığına dair bir alındı onayı (Acknowledge) bekler. Eğer alındı onayı bir süre gelmezse, gönderici taraf paket göndermeyi kesecektir. Bu nedenle, özellikle de ADSL gibi asimetrik hız ile bağlanılan bir bağlantıda, upload trafiği yoğun olarak kullanıldığında alındı onayları aksayabilir ve bu da download hızında yavaşlamaya yol açabilir.

Upload ve download hızlarının eşit olduğu bağlantı çeşitleri hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın.

Upload ve download hızlarının birbirine eşit olduğu DSL bağlantısı olan G.SHDSL hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın.

​​​​

Ev içi kullanımlarda kablo uzunluğu belirgin bir etki yaratmayacaktır.

Türk Telekom'in modem hediyeli kampanyaları hakkında bilgi almak için tıklayın.

Ev içi kullanımlarda bilgisayarın kablosuz modeme olan uzaklığı belirgin bir etki yaratmayacaktır.

Türk Telekom'in modem hediyeli kampanyaları hakkında bilgi almak için tıklayın.

Ankastrasının eski olması bağlantı kalitesinin düşmesine neden olabilir. Bu konuda teknik destek almak için telefon altyapısını sağlayan Türk Telekom'a başvurulmalıdır. Türk Telekom Online Hizmetler'e ulaşmak için tıklayın.

Türk Telekom İnternet bağlantınızdaki fiziksel hat kaynaklı olmayan sorunlarınızı Türk Telekom'e bildirmek için tıklayın.

"bit" = İkilik (binary) sistemdeki her bir basamağa verilen addır. Alabileceği değerler "0" ve "1"dir.

1 Byte = 8 bit. Örneğin 01101011 bir byte'tir.

1 Kilo Byte = 1.024 Byte

1 Mega Byte = (1024 x 1024) = 1.048.576 Byte

Veri saklama birimi olarak genelde "Byte" kullanılır. Örneğin bir dosyanın ya da diskin büyüklüğü ifade edilirken 2 Kilo Byte, 3 Mega Byte vs. denilir.

İletişim dünyasında ise bu durum veri transfer hızı/kapasitesi ölçülürken "birim zamanda geçirilen bit (Byte değil) sayısı" esas alınır.

bps = bits per second (saniyedeki bit sayısı)

Ayrıca telekomünikasyon dünyasındaki "kilo" çarpanın değeri, veri saklamada kullanılan "Kilo"dan farklıdır ve 1024'e değil, 1000'e eşittir.

1 kbps = 1.000 bps

1 mbps = 1.000.000 bps

Ancak maalesef, web tarayıcıları gibi bir çok internet yazılımında, download hızı ifade edilirken "bits per second" yerine "Bytes per second" terimi kullanılır. Bu da birçok kişi tarafından yanlış anlaşılır.

Burada dikkat edilmesi gereken; Byte kullanılırken "B"nin büyük, bit kullanılırken "b"nin küçük olmasıdır.

Bytes/second cinsinden verilen bir transfer hızı 8 ile çarpılarak sonuç bits/second cinsine çevrilebilir.

Örneğin:

1Mbps paketinde verilen bağlantı = 1 Mbps = 1000 Kbps = 1000000 bps = 125.000 Bps = 122 KBps => 3,6 MB'lık bir dosya (örn: mp3) ~ 30 saniyede bilgisayara indirilebilir.

2Mbps paketinde verilen bağlantı = 2 Mbps = 2000 Kbps = 2000000 bps = 250.000 Bps = 244 KBps => 3,6 MB'lık bir dosya (örn: mp3) ~ 15 saniyede bilgisayara indirilebilir.

Bilgisayarımızda üretilen bir IP bilgisi, ADSL modemden çıkana kadar pek çok header ilavesine uğrar. Bir örnek vererek açıklamak gerekirse, diyelim ki PPPoE olarak bağlantısı olan bir PC'de bir Web sayfasını açıyoruz. Bir TCP paket üretilecek, o bir IP paketine dönüştürülecek, PPPoE client PPoE header'ı ekleyecek, PPP olarak çıkarken bir header daha, sonunda da başka bir header ile Ethernet paketine dönüştürülecektir.

Bir Ethernet paketinin en fazla 1518 byte olduğunu düşünürsek, bu paketin 66 byte'ı header'lar için kullanılmaktadır.

ADSL modemin Wide Area ile görüşmesi ATM protokolü ile olmaktadır. Bir ATM paketi 53 byte'tır. Bunun da 5 byte'ı header'dır.

Bu bilgileri formülize etmemiz gerekirse :
En Yüksek İletişim Hızı = Hız x 1452/1518 x 48/53

1Mbps' lik bir ADSL bağlantının erişebileceği maximum bant genişliği : 1.024.000 x 1452/1518 x 48/53 = 887.04 kps'tir.
Bu da, 1108800 byte/s => 110,88 Kbyte/s'dir

İletişim hızı arttıkça header'lar için harcanan kayıp da artar. Bant genişliğinin %10.57'si header'lar için kullanılmaktadır.