E-Posta Güvenliği Sıkça Sorulan Sorular

İnternet üzerinde aynı mesajın yüksek sayıdaki kopyasının, bu tip bir mesajı alma talebinde bulunmamış kişilere, zorlayıcı nitelikte gönderilmesi SPAM (İstenmeyen E-posta) olarak adlandırılır.

Port 25 e-posta gönderimi için en yaygın kullanılan porttur.

Türk Telekom, SPAM yayan programların e-posta göndermek için kullandığı 25. Port'un e-posta gönderimini engelleyecektir. E-posta sağlayıcı firmaların ve müşterilerinin de bu değişiklikleri yapmaları gereken durumlar olacaktır.

Bir çok internet virüsü e-posta yoluyla güvenlikleri ihmal edilmiş bilgisayarlardan yayılmaktadır. Bu değişiklik bilgisayarınız üzerinden SPAM e-posta göndermek isteyen casus programların e-posta göndermelerini engelleyecektir.

SPAM e-postalarının sayısı her geçen gün artmakta ve tüm e-posta kullanıcılarını ve servis sağlayıcıları önemli derecede olumsuz etkilemektedir. Türk Telekom, İnternet dünyasının lider şirketi olarak SPAM e-postaların önlenmesine karşı aktif bir rol alması gerektiğini düşünmektedir. Böylece, hem ülkemizin prestij ve itibarına katkıda bulunmayı hem de SPAM e-postalardan dolayı yaşanılan müşteri memnuniyetsizliklerini gidermeyi hedeflemektedir. Yapacağımız bu çalışmanın sektördeki tüm internet sağlayıcıları ve e-posta sağlayıcılarını bu problemle başetme konusunda harekete geçireceğini umuyoruz.

Eğer e-posta sağlayıcı firmanızdan web tabanlı bir e-posta hizmeti alıyorsanız, e-posta hizmetini size sunan firmanın bu değişikliği yapması yeterli olacaktır. Sizin bir değişiklik yapmanıza gerek bulunmamaktadır.

Ancak, e-posta alıp göndermeyi Outlook, Outlook Express vb.gibi e-posta programları aracılığı ile yapıyorsanız ve e-posta göndermek için 25.port kullanılıyorsa bu programlarda gerekli değişikliği yapmanız gerekebilir.

Türk Telekom 4440375 Müşteri Hizmetleri'ni aradığınızda 5 tuşuna basıp ulaşacağınız Müşteri Temsilcisi'nden destek alabilirsiniz.

E-posta adreslerinizde herhangi bir değişiklik olmayacak.

Eğer port değişikliği yapmanız gerekiyorsa e-posta sağlayıcınızdan destek alabilirsiniz. Örnek olması için Outlook, Outlook Express gibi programlarda değişikliğin ekran ekran nasıl yapıldığını görmek için Türk Telekom.com.tr'deki ilgili bilgilendirme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SPAM e-posta çoğunlukla bilgisayarınıza bulaştırılan casus programlar aracılığı ile yapılmaktadır ve çoğunlukla bilgisayarınızdan SPAM yapıldığının farkında olmayabilirsiniz.

Pilot çalışma sadece dinamik IP'ler için yapılacağından statik IP'ler Outlook, Outlook Express kullansa da bu çalışmadan etkilenmeyecektir.

Gider. Hepimize zaman zaman benzer şeyler olduğu gibi server'a bağlanamayınca outbox da bekler, bağlanınca da gider.

Evet, bu gibi zararlı, casus yazılımlar, virüsler ve SPAM'den korunmak için piyasada ürünler bulunmaktadır. Dilerseniz Türk Telekom Güvenlik McAfee Internet Security ürününü de bu amaçla kullanabilirsiniz. Bu ürünle ilgili olarak bilgi almak için burayı tıklayabilir ya da bu linke tıklayarak hemen satın alabilirsiniz.