Menüye ulaşmak için tıklayınız Sayfa içeriğine ulaşmak için tıklayınız

Türk Telekom'dan E-imza ile ıslak imzanız artık elektronik ortamda!

 

E-imza bireylerin elektronik ortamda kimliklerini tespitini, bağlayıcı ve güvenli işlem yapmalarını sağlayan teknik çözümdür. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre; nitelikli elektronik imza, ıslak imza ile aynı hukuki sonucu doğurmaktadır. Nitelikli elektronik imza ile oluşturulan veriler, herhangi bir davada “senet” hükmünde kabul edilmekte olup, mahkemeyi bağlayan “kesin delil” niteliği taşır. Kanunların resmi şekle veya özel merasime tabi tuttuğu hukuki işlemlerle, teminat sözleşmeleri (emlak alım satımı, veraset ve intikal, evlenme vb) güvenli elektronik imza ile yapılamaz. Bu sayılanlar dışında kalan tüm hukuki işlemlerde ve sözleşmelerde güvenli elektronik imza kullanılabilmektedir.

 

Elektronik ortamda imzalama işlemi yapmak isteyen tüm bireyler, tüzel kişilik adına işlem yapmak isteyen tüm tüzel kişilik temsilcileri e-imzadan yararlanabilirler.

 • Kamu kurumlarıyla yapılan işlemlerde
 • E-devlet uygulamalarında (EKAP, UYAP, Sanayi Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Merkezi Kayıt Kuruluşu, Gümrük Müsteşarlığı, TPE, EPDK, vb)
 • Bireysel veya kurumsal bankacılık işlemlerinde
 • E-ticaret uygulamalarında
 • E-belediye uygulamalarında
 • Finansal işlemlerde
 • Sigortacılık işlemlerinde
 • Bankacılık sektöründe
 • Elektronik sözleşmelerde
 • Elektronik postalarda
 • Elektronik fatura
 • Elektronik muhasebe uygulamalarında
 • Güvenli bağlantı uygulamalarında
 • ERP, EDYS, Kurum içi ve kurumlar arası işlemler, yazışmalar
 • Ticari, hukuki, bireysel ve kurumsal resmi başvuru işlemleri ve sonuçları
 • Ticari sözleşmeler
 • Kimlik tespiti gerektiren tüm kamu ve özel uygulamalarda

Hat sahibinin TT Ofislerden gerekli evraklarla beraber başvurması gerekmektedir.

a.Bireysel başvurular:Başvuru formu, NES (Nitelikli Elektronik Sertifika) kullanıcı taahhütnamesi, kullanıcı kimlik fotokopisi, ödeme dekontu.

b.Kurumsal başvurular: Başvuru formu, NES (Nitelikli Elektronik Sertifika) kullanıcı taahhütnamesi, kullanıcı kimlik fotokopisi, ödeme dekontu, İmza sirküsü fotokopisi, ticaret odası faaliyet belgesi aslı.

Evet. Türk Telekom’in sunduğu E-imza ürününü kullanabilmek için Türk Telekom abonesi olmanız gerekmektedir.

E-imza ücreti Türk Telekom faturanıza yansıtılacaktır. Taksitli veya tek ödeme seçenekleriyle ödenebilir.

E-imza ücreti aylık 7 TL *24 ay’dır. Tek ödeme olarak almak istenirse 159TL’dir.

Elektronik imza’nın kullanılabilmesi için, kullanılacak olan bilgisayarda bir kurulum yapılmalıdır.

 • E-imza sahibi e-imza paketi ile birlikte gönderilen kurulum CD’ si kullanarak kurulum yapabilir.
 • Veya E-tuğra destek hatlarından yardım alarak (0850 532 2312) uzak masa üstü yardımı ile kurulur.
 • Veya E-Tuğra’dan veya yetkili bayilerinden yerinde kurulum hizmeti satın alarak, E-Tuğra yetkili personelleri tarafından kurulur.

Kurulum yapıldığı andan itibaren aktif olarak kullanılabilir.

E-imza hizmet süresi 24 aydır.

E-imza ürünü 24 aylık bir hizmet sunar. 24 aydan önce iptali mümkün değildir.

Hayır. E-imza kullanılmaya devam eder. E-imza taahhütnamesinde belirtilen Toplam Satış Bedeli, ödemiş olduğunuz tutarlar düşülerek son faturanıza yansıtılır.

Hayır, internet için herhangi bir taahhüt alınmamaktadır. Türk Telekom İnternet hattının kapatılması durumunda E-İmza Taahhütnamesi’nde belirtilen Kampanyasız Satış Bedeli ile ilgili şartlar yerine getirilir ve E-imza kullanımı devam eder.

Bir ADSL aboneliği ile 1 adet e-imza alınabilir.

E-imza kişiye özeldir. Devredilemez.

Hayır. E-imza kullanılmaya devam eder. E-imza taahhütnamesinde belirtilen Kampanyasız Satış Bedeli (310 TL), ödemiş olduğunuz tutarlar düşülerek son faturanıza yansıtılır.

Evet, İnternet paket ve kampanya değişikliği durumunda e-imza aktif kalır.

Evet, İnternet hattının dondurulması e-imzanın kullanımını etkilemez.

E-tuğra web sayfasından, E-Tuğra web sayfasındaki online destek sisteminden veya destek hatlarından (0850 532 2312) yardım alabilirsiniz.

Elektronik imzanızı 5070 sayılı kanuna göre izin veren, kamu, özel ve bireysel yazılımlarda kullanabilirsiniz. Uygun yazılımları tedarik etmeniz durumda, kendi özel dokümanlarınızda, diğer kurumlar ve bireyler ile elektronik ortamda imzalı doküman paylaşımında kullanabilirsiniz.

Hayır. E-İmza sertifikası kişiye özeldir. Bir başkasına verilmesi ve kullanılması durumunda işlemi yapan E-İmza sertifika sahibi olarak görülecektir. İmza ve dolayısı ile tüm sorumluluk E-imza sertifika sahibine aittir.

Yeni imza yetkilisi adına e-imza alınması gerekir. Değişen yetkilinin firma adına işlem yapmaması için güvenlik açısından e-imzanın E-Tuğra askı/iptal servisleri aranarak iptal edilmesi gerekir.

Elektronik imza kullanıcılarına aşağıda belirtilen üç temel özelliği sağlamaktadır:

Veri Bütünlüğü: Elektronik imza, veride sonradan bir değişiklik (değiştirme, ekleme, silme) yapıldığında tespite yardım eder.

Kimlik Doğrulama ve Onaylama: Elektronik imza, işlem sahibinin kimliğinin doğrulanmasını sağlar.

İnkar Edilmezlik: Elektronik imza, işlem sahibinin elektronik ortamda işlemini inkar etmesini önler.

Kullanılan teknoloji açısından sertifika bilgilerinin çalınması, kopyalanması mümkün değildir.

(Not: Cihaz ve sertifika şifresinin (Pin, Puk) korunması sorumluluğu tamamen sertifika sahibine aittir)

E-imzanızın kaybolması durumunda hemen E-Tuğra askı ve iptal hatlarını (0850 532 2312) 7/24 arayarak sertifika askı veya iptal talebinde bulunmalısınız.

Askıya alma işlemi, sertifikanın kaybolması veya güvenliğiyle alakalı bir sıkıntı olduğunda sertifikanın geçici olarak kullanımına kapatılmasıdır. Sertifika sahibinin ikinci bir talebine kadar sertifika kullanıma kapatılır. Sertifikanın bulunmasından veya güvenliği ile ilgili problemlerin giderilmesinden sonra sertifika sahibi tekrar sertifikasını aktif hale getirilmesini talep edebilir.

24 aylık e-imza sertifika süresi dolduktan sonra elektronik imzanızı bir daha kullanamazsınız. Elektronik imzanızı kullanmaya devam etmek istiyorsanız, sertifikanızı süresi dolmadan yenilemelisiniz. Yenileme işlemi sertifika süresi dolmadan önce yapılmalıdır. Sertifikanızı yenileme yapmak istersiniz, Türk Telekom abonelik taahhüdünüzü yenilemeniz gerekmektedir. Türk Telekom aboneliğini yenilemeden sertifika süresini uzatmak istersiniz, E-Tuğra satış temsilcilerini veya yetkili bayilerinin arayarak, normal prosedürler çerçevesinde sertifikanızı yenileyebilirsiniz. Sertifika süresi dolması durumunda sertifika yenilenmez. Bu durumda yeniden başvuru yapmanız gerekmektedir.

ADSL'den NDSL'e geçilmesi e-imzanın kullanımını etkilemez.