Bilgisayardan İnternete Bağlanma Sıkça Sorulan Sorular

Bilgisayarınızdan internete Türk Telekom Jet Modeminizle bağlanabilirsiniz. Türk Telekom Jet Modeminizi bilgisayarınızın USB girişine taktıktan sonra kurulumunu gerçekleştirebilir ve internete bağlanmaya başlayabilirsiniz.Mobil modem ve data tarifelerine buradan ulaşabilirsiniz.

3G abonesi olmak için Türk Telekom'a 3G abonelik talebinde bulunmanız ve talebinizin Türk Telekom tarafından onaylanması gerekmektedir. Bireysel tarife kullanan abonelerimiz 3G yazıp 5555'e ücretsiz SMS göndererek; Türk Telekom yetkili bayileri üzerinden sözleşme imzalayarak; Türk Telekom web sitesi Online İşlemler'e giriş yapıp 3G abonelik talebinde bulunarak; Türk Telekom WAP sitesi İşlemler bölümünden abonelik talebinde bulunarak; Türk Telekom Müşteri Hizmetleri'ni (550) arayarak ve ister sesli yanıt sistemi isterlerse de operatörlere bağlanarak ve de *100# servisi İşlemler menüsünden 3G abonelik talebinde bulunarak 3G aboneliği başlatabilirler. Türk Telekom tarafından abonelik talebinin onaylanması durumunda aboneye bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

Abone olduktan sonra 3G’den faydalanmanız için, 3G destekli cihaz kullanmanız ve 3G kapsama alanında olmanız gerekmektedir. Ayrıca telefonunuzun Ayarlar bölümünden "Dual Mode" veya "Çift Mod" seçeneğini de açmanız gerekmektedir. Bu sayede telefonunuz 2G ve 3G şebekeleri arasında kesintisiz geçiş yapabilecektir. Sadece 2G seçeneği açık telefonlar 3G şebekesine bağlanmaz; sadece 3G şebekesi açık telefonlar da 3G kapsaması olmayan alanlarda Türk Telekom şebekesine bağlantı yapamaz.

3G aboneliğinizi iptal etmek ve Türk Telekom 2G abonesi olarak 2G servis ve hizmetlerinden yararlanmak için Türk Telekom'a 3G abonelik iptal talebinde bulunmanız ve talebinizin Türk Telekom tarafından onaylanması gerekmektedir. Bireysel tarife kullanan abonelerimiz IPTAL yazıp 5555'e ücretsiz SMS göndererek; Türk Telekom bayilerine başvurarak; Türk Telekom web sitesi Online İşlemler'e giriş yapıp 3G abonelik iptal talebinde bulunarak; Türk Telekom WAP sitesi İşlemler bölümünden abonelik iptal talebinde bulunarak; Türk Telekom Müşteri Hizmetleri'ni (550) arayarak ve ister sesli yanıt sistemi isterlerse de operatörlere bağlanarak ve de *100# servisi İşlemler menüsünden 3G abonelik iptal talebinde bulunarak 3G aboneliği iptal edebilir ve 2G abonesi olarak servis almaya devam edebilirler. Türk Telekom tarafından 3G abonelik iptal talebinin onaylanması durumunda aboneye bilgilendirme mesajı gönderilecektir.

3G, cep telefonundan veya bilgisayardan hızlı internet bağlantısı sağlayan ve birçok servis hizmeti sunan üçüncü nesil mobil iletişim altyapısına verilen genel addır. 3G ile GSM'den farklı olarak yeni bir frekans bandından ve daha fazla bant genişliğinden faydalanarak multimedya uygulamalarını mobil alana taşımak mümkündür.

Türk Telekom 2007 ve 2008 yılında yaptığı yatırımlar ile çekirdek şebekesinde tamamen IP tabanlı altyapıya geçmiş; abonelerine 3G sunulması için gerekli ana çalışmayı tamamlamıştır.

3G ile her an, her yerden 3G hızında internete bağlanabilir, cep telefonunuzdan televizyon izleyebilir, görüntülü konuşabilir ve birçok yenilikçi servisten yararlanabilirsiniz.

3G mikrositesi için tıklayın.

3G'ye kayıt olmak ücretsizdir.

Türk Telekom ile roaming anlaşması yapmış operatörlerde sesli görüşme; data kullanımı veya görüntülü konuş hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Güncel bilgi için Türk Telekom Müşteri Hizmetleri'ni arayabilirsiniz.

3G kapsaması 81 ilde şehir merkezleri ve bazı çevre ilçelerde sunulmaktadır. Bulunduğunuz lokasyonda 3G kapsaması olup olmadığını Türk Telekom Müşteri Hizmetleri'nden öğrenebilirsiniz.

GPRS servisimizi kullanmanız için herhangi bir abonelik yaptırmanıza gerek yoktur. GPRS uyumlu bir telefonunuzun olması ve gerekli ayarlarınızı yapmanız, servisi kullanmanız için yeterli olacaktır.

Hattınızın yurt dışında kullanıma açık olması (roaming) durumunda yurt dışında anlaşmalı olduğumuz operatörler üzerinden mobil internet kullanabilirsiniz. Anlaşmalı olduğumuz ülke ve operatör listesine buradan ulaşabilirsiniz.

​​​​​​​​​​​​​​​​