Kayıtdışı Cihazlar Sıkça Sorulan Sorular

Yurt dışından getirilen cihazınızı kurumsal hatlarda da kullanabilirsiniz. Cihazınızın kurumsal hattınız ile kullanılabilmesi için Pasaport sahibinin TC. Kimlik Numarasına kayıtlı GSM hatlarıyla e-devlet üzerinden kayıt işlemi tamamlandıktan sonra , kurumsal hattın kullanıcısı olduğunuza dair firma yetkilisinin 4445444 Kurumsal Çağrı merkezine bilgi vermesi gerekmektedir..

5809 sayılı Kanunun “İşletmeciler, kayıp, kaçak veya çalıntı cihazlara, elektronik haberleşme hizmeti veremezler.” hükmü uyarınca cihazınızı sorunsuz bir şekilde kullanılabilmeniz için yurda giriş tarihinizden itibaren 120 gün içerisinde kayıt altına almanız gerekmektedir. Cihaz kayıt işlemlerinizi e devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Yolcu beraberinde yurt dışından getirilen cihazların IMEI kayıt işlemleri; oturma izni olan 99 ile başlayan yabancı kimlik numarasına sahip olan ya da TC Uyruklu olan müşteriler e devlet üzerinden, diplomatik istisnaya sahip olan kişilerin kayıt işlemleri bayilerimiz tarafından yapılmaktadır. Kayıt için gerekli şartlar, yatırılması gereken harç bedeli, gerekli belgeler ve işlemler konusunda detaylı bilgiye e devlet üzerinden ulaşabilirsiniz

Yurda giriş yapılan belge ile sadece bir cihaz kayıt edilebilir. IMEI kaydı için kişiye ait yurda giriş yapılan belgenin son üç yıl içerisinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde kullanılmamış ve yurda giriş tarihi üzerinden 120 gün sürenin geçmemiş olması temel şartı bulunmaktadır.

Yabancı pasaport ile ülkeye giriş yapan müşterilerimiz eğer turist statüde ise oturma izni yok ise IMEI kayıt işlemi yapamaz. Bu statüde olan müşterilerimiz T.C. Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen “Yabancı Temsilcilik Personel Kimlik Kartı” ile bayilerimize başvuruda bulunabilirler.

Cihaz kaydınızı belirtilen sure içerisinde yaptırmazsanız yasal uyarı mesajı geldikten sonra cihazınız kapanır. İlgili belgelerle beraber Türk Telekom İletişim Merkezi'ne başvurup cihaz kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Cihazınızın üzerinde *#06# tuşladığınız zaman ekrana gelen numara cihazınıza ait IMEI numaranızdır.

​​​​​​