Kayıtdışı Cihazlar Sıkça Sorulan Sorular

Kullanabilirsiniz ancak 5809 sayılı Kanunun “İşletmeciler, kayıp, kaçak veya çalıntı cihazlara, elektronik haberleşme hizmeti veremezler.” hükmü uyarınca cihazınızı sorunsuz bir şekilde kullanılabilmeniz için kayıt altına almanız gerekmektedir.

Gümrükler Genel Müdürlüğü'nün 31.01.2008 tarih ve 2981 sayılı yazısı ile yapılan ve 01.02.2008 tarihinden itibaren geçerli olan uygulamasıyla, yurda giriş yapılan tarihten itibaren en geç 1 ay içerisinde cihazınızın kaydının yapılması zorunluluğu getirilmiştir.

Bu çerçevede, 01.02.2008 tarihinden sonra cihaz kayıt işlemi için belirtilen şartları sağlayan herhangi bir TC vatandaşının; pasaport türünün, yurda giriş/çıkış damgalarının, resminin ve kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfaların birer fotokopisi, üzerinde cihaz IMEI numarasının bulunduğu dilekçe ve pasaportunun aslı ile birlikte en geç bir ay içerisinde Türk Telekom İletişim Merkez’ine başvurması gerekmektedir.

Cihaz kaydınızı belirtilen sure içerisinde yaptırmazsanız yasal uyarı mesajı geldikten sonra cihazınız kapanır. İlgili belgelerle beraber Türk Telekom İletişim Merkezi'ne başvurup cihaz kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Cihazınızın üzerinde *#06# tuşladığınız zaman ekrana gelen numara cihazınıza ait IMEI numaranızdır.

​​​​