Haberler

Türk Telekom, 5G Teknolojisi ile akıllı ulaşım sistemleri alanında deneme yapan ilk Türk operatörü oldu

Mart 2018
  • Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından tanıtımı yapılan Ulusal Genişbant Stratejisi ve Eylem Planı (2017-2020) arasında yer alan Akıllı Ulaşım Sistemleri alanında deneme yapan ilk Türk operatörü Türk Telekom oldu.
  • Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC 2018) Türk Telekom ve Nokia bir ilke imza atarak gerçekleştirdiği V2X demosusunda, katılımcılar 5G altyapısı üzerinde çalışan Akıllı Ulaşım sistemlerinin devrede olduğu geleceğe ait yoğun trafik hareketi bulunan bir metropol kentin sanal caddelerine götürüldü.

Türk Telekom,  Akıllı Ulaşım Sistemleri alanında 2020 yılı sonrasında tamamen otonom olan araçlarda görülmesi planlanan temel 5G teknolojilerinden biri olan V2X (Vehicle to Everything) – kısaca araçtan her şeye iletişim teknolojisi – ile ilgili deneme yapan ilk Türk operatörü oldu. Türk Telekom, Nokia ile Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC 2018) yaptığı V2X demosu ile akıllı ulaşım sistemleri alanında 5G teknolojisi sayesinde gelen son derece düşük gecikme süreleri ile yaşam kalitesi yüksek ve güvenli şehirler oluşturulmasına önemli bir katkı sağlamış oldu.
Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC 2018) Türk Telekom ve Nokia tarafından hazırlanan V2X demosunda katılımcılar 5G altyapısı üzerinde çalışan Akıllı Ulaşım sistemlerinin devrede olduğu 2020’yıllarına ait yoğun trafik hareketi bulunan bir metropol kentin sanal caddelerine götürüldü. Kurulan ambulans, otomobiller ve yayalardan oluşan cadde demosunda ambulans sürücüsünün güzergâhındaki tüm diğer araç ve yayalar gözle görülmeden önce algılanarak sürücünün ekranına anlık olarak konum bazlı iletildi. Son derece düşük gecikme sağlayan 5G V2X teknolojisi sayesinde  ambulans şoförü, araç içi ekranında kendi güzergâhındaki tüm araç ve yayaların konum bazlı uyarılarını dinamik olarak  önceden alarak olası bir kazanın önüne geçtiği durumlar  örnekler ile gösterildi. Bu denemeler sayesinde 5G V2X teknolojisi ile yayaların araçlar ile anlık iletişiminin yolu açılmış oldu.

“En büyük hedef 5G’ye 2020’de geçen bir ülke olmak’’

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Mobil Dünya Kongresi’nde Nokia Standında, Nokia-Türk Telekom işbirliği ile hazırlanan V2X demo alanını ziyaret ederek, 5G teknolojisi ve akıllı ulaşım sistemleri hakkında bilgi aldı. Önlerindeki en büyük hedefin 5G’ye 2020’de geçen bir ülke olmak olduğunu dile getiren Arslan, “Ancak bununla yetinmeyip standartların belirlenmesi dahil bu işin öncüsü olmak. Onun için her platformda bir araya geliyoruz” diye konuştu.

Doğan: “5G ile ulaşım daha akıllı, daha güvenli” 

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Doğan, Türk Telekom’un 5G’ye geçiş altyapı hazırlıkları ile aynı zamanda bu altyapıların kullanılacağı dikey sektörler için de ürün ve servis geliştirme çalışmalarına devam ettiğini söyledi. Bu kapsamda hem yerel hem de global anlamda dünyanın en iyileriyle işbirliğine devam ediyoruz5G V2X teknolojisinin altyapı çalışmalarını Nokia ile gerçekleştirdiğini belirten Doğan, “Nokia ile gerçekleştirdiğimiz V2X demosu ile 5G Akıllı Ulaşım Sistemleri alanında çalışmalarımızı bir adım öteye taşıdık. Yeni Nesil akıllı ulaşım sistemlerinde hedeflenen; birbirine bağlanan araçlar, akıllı şehir altyapısı, ulaşım altyapısı, yollar, köprüler, trafik işaret ve işaretçileri için standardizasyon ve sistemlerin birlikte çalışabilirliğidir. Nokia ile geliştirdiğimiz sistem sayesinde daha düzenli, güvenli ve ekonomik  ulaşım imkanı sağlanabilmektedir. V2X teknolojisi ile araçların güzergâhındaki diğer araçlarla, yayalarla ve tüm akıllı ulaşım sistemleri haberleşerek bir iletişim ağı oluşturmuş oluyoruz. Bu ağdan alınan bilgiler ile daha güvenli, çevreci, verimli ve konforlu bir trafik ortamı sağlıyoruz.” diye konuştu.
5G ile yaşanacak küresel teknoloji dönüşümünün en çok hissedileceği sektörlerin başında otomotiv ve akıllı ulaşım sistemleri geliyor. Şu an sektördeki araçlarda sürüşü kolaylaştıran ve daha güvenli hale getiren yarı-otonom teknolojiler sunulmaya başlandı. 2020 yılı sonrasında tamamen otonom araçlarında görülmesi planlanıyor. 5G ile gelecek son derece düşük gecikme süreleri, yüksek kapasite ve hız ile yeni nesil Akıllı Ulaşım sistemlerinin gereksinimleri karşılanmış olacak.

Nokia Türkiye Ülke Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırçuval ise şunları söyledi:

“Nokia, Türk Telekom ile yürüyen işbirliğimizden gurur duymaktadır. Bugün burada, sayısallaşmanın kent yaşamını ve insanların hayatını nasıl değiştirebileceği hakkında fikir veren bir uygulamayı birlikte gösterdik. Hiç şüphesiz bu teknolojiler, sayısal dönüşümün bir sonraki adımı olarak, yakın gelecekte Türk Telekom’un desteğiyle Türkiye’de uygulamaya konulacaktır.” 

Yaşam kalitesi artacak

Akıllı ulaşım sistemlerinin, akıllı şehir çözümleri ile entegre olarak kullanılması yaşam kalitesi yüksek ve güvenli şehirler oluşturulmasına da önemli katkılar sağlıyor. Akıllı ulaşım sistemleri, trafikten kaynaklı zaman kaybını, kaza sayısını ve yol çalışmalarından kaynaklanan gecikmeleri büyük oranda azaltıyor. Trafik süresinin azalmasından dolayı karbon emisyonu düşüyor. Olağan üstü durumlarda trafik kapasitesinin kontrol edilebilmesi ve yönlendirilebilmesine kadar birçok faydası oluyor.

5G konusundaki temel standardizasyon kuruluşlarından 3GPP’nin çalışmalarını tamamladığı Release (Sürüm) 14 ile başlayan ve ileriki sürümler ile standartlaştırma çalışmaları devam eden V2X, Vehicle-to-everything, kısaca “araçtan her şeye iletişimi” teknolojisinin denemelerine başlanmış ve 2018 yılında devam edilmektedir.

V2X (Vehicle to Everything) teknolojisi sayesinde aşağıdaki faydalara ulaşılması hedeflenmektedir:

  • Yeni Nesil akıllı ulaşım sistemlerinde hedeflenen; birbirine bağlanan araçlar, akıllı şehir altyapısı, ulaşım altyapısı, yollar, köprüler, trafik işaret ve işaretçileri için standardizasyon ve sistemlerin birlikte çalışabilirliğidir. Bu sistemler ile daha düzenli, güvenli ve ekonomik  ulaşım imkanı sağlanabilmektedir.
  • 5G ile yaşanacak değişimin en çok hissedileceği sektörlerin başında otomotiv ve akıllı ulaşım sistemleri gelmektedir. Şu an sektördeki araçlarda sürüşü kolaylaştıran ve daha güvenli hale getiren yarı-otonom teknolojiler sunulmaya başlandı. 2020 yılı sonrasında tamamen otonom araçların da görülmesi planlanıyor.
  • 5G ile gelecek son derece düşük gecikme süreleri, yüksek kapasite ve hız ile yeni nesil Akıllı Ulaşım sistemlerinin ihtiyaçları karşılanmış olacak.
  • V2X teknolojisi ile Araçların güzergahındaki diğer araçlarla, yayalarla ve tüm akıllı ulaşım sistemleri haberleşerek bir iletişim ağı oluşturulmaktadır. Bu ağdan alınan bilgiler ile daha güvenli, çevreci, verimli ve konforlu bir trafik ortamı sağlanabilmektedir.

Türk Telekom, şehirleri akıllandıran yeni nesil uygulamalarını Ordu'da anlattı

Kasım 2017

Türk Telekom, Ordu’daki işletmeleri ve kamu kurumlarını akıllı şehir teknolojileriyle buluşturmak için Yeni Nesil Çözümler etkinliği gerçekleştirdi. Etkinlikte, katılımcılara Türk Telekom’un Akıllı Şehir Uygulamaları ve Siber Güvenlik alanlarında sunduğu çözüm ve hizmetler paylaşıldı.

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom, Türkiye’yi bölgesinde dijital bir merkez haline getirme hedefiyle şehirleri akıllandıran teknolojileri tanıtmaya devam ediyor.

Geliştirdiği yenilikçi teknoloji uygulamalarıyla Türkiye’yi araçların, evlerin, okulların, şirketlerin ve şehirlerin akıllandığı bir geleceğe taşımayı amaçlayan Türk Telekom, Ordu’da Yeni Nesil Çözümler etkinliği gerçekleştirdi.

Türkiye’de ilk defa Türk Telekom tarafından kurulan akıllı şehir kapsamında tanıtılan ileri teknoloji ile çalışan ve entegre uygulamalar, akıllı ulaşım, akıllı çevre, akıllı yaşam, akıllı ekonomi, akıllı toplum ve akıllı yönetim başlıkları altında sunuldu.

Etkinlikte konuşan Türk Telekom Ordu Bölge Müdürü Sami Koçar, iletişimin boyutunu değiştiren, sadece insanların değil, nesnelerin birbirleri ile iletişim kurduğu Endüstri 4.0 olarak tanımlanan yeni dijital çağda, şehirlerin de hızla dijitalleştiğine şahit olduğumuza dikkat çekerek şunları söyledi:

“Türk Telekom olarak şehirleri akıllandıran, vatandaşların hayatını kolaylaştırırken aynı zamanda kamu kurumlarına tasarruf da sağlayan geniş bir çözüm setini hizmete sunuyoruz. Ülkemizin 2023 yılı hedefleri içerisinde yer alan akıllı şehirler konusu, Türk Telekom’un da odak alanlarından birisini oluşturuyor. Bu vizyonla Türkiye’yi akıllı şehir uygulamalarıyla tanıştırmış olan Türk Telekom, bu uygulamaları yaymak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Türk Telekom tarafından Ordu’da düzenlenen Yeni Nesil Çözümler etkinliğinde katılımcılara Türk Telekom’un Akıllı Şehir Uygulamaları ve Siber Güvenlik alanlarında sunduğu çözüm ve hizmetler paylaştık.

Türk Telekom yeni nesil çözümlerini Samsun'da tanıttı

Ekim 2017

Türk Telekom, Samsun’daki işletmelere ve kamu kurumlarına sunduğu çözüm ve hizmetleri aktardığı “Yeni Nesil Çözümler” etkinliği gerçekleştirdi.

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom, akıllı şehir yönetimi örneklerini ve şehirlere kurdukları sistemleri Samsun’da düzenlenen Yeni Nesil Çözümler etkinliğinde tanıttı.

Türk Telekom’un etkinlikte tanıttığı akıllı sistemler, güvenlik, verimlilik, sürdürülebilirlik, çevresel duyarlılık ve yaşam kalitesi gibi konularda şehirlere önemli katkılar sağlıyor. Akıllı durak, otopark, kavşak, aydınlatma, sulama, atık toplama, geri dönüşüm, güvenlik ve sağlık çözümleri gibi uygulamalarla şehirleri akıllandıran çözümler sunuluyor.

Türk Telekom, Bursa'daki su sayaçlarını Dar Bant-Nesnelerin İnterneti teknolojisi ile 'AKIL'landırıyor

Aralık 2017

Türk Telekom, akıllı şehirler vizyonu kapsamında belediyelere yönelik yüksek teknoloji çözümleri ile ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Kars, Karaman ve Antalya’da dijital trafik uygulamaları ve enerji tasarrufuna yönelik ‘akıllı şehir’ çözümleri ile dikkat çeken Türk Telekom, şimdi de BUSKİ (Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi) ve Baylan Su Sayaçları ile yeni bir iş birliği başlattı. Türk Telekom, BUSKİ ve Baylan Su Sayaçları ile birlikte düşük enerji tüketen NB-IoT (Dar Bant-Nesnelerin-İnterneti) altyapısı ile Bursa’daki binaların su sayaçlarını akıllandırıyor. Bursa’da başlatılan pilot proje ile binaların tek tek ziyaret edilmesi yerine su sayaçlarının BUSKİ’nin merkezinden okunup, faturalandırılması mümkün olacak.

NB-IoT’ olarak tanımlanan haberleşme teknolojilerinin sahada kullanımının yaygınlaşması açısından Türkiye’de ilk olan proje ile su sayaçları, pil ömrü 10 yıla kadar dayanabilecek düşük enerji tüketimli sayaç modülleri üzerinden uzaktan okunup, faturalandırılabilecek; vana açma-kapama, ceza temizleme gibi birçok farklı işlem yapılabilecek. Böylece sayaç okuma süreçlerine yönelik maliyet avantajı sağlanırken, hataların da azalması ve daha isabetli kayıp-kaçak tespitlerinin yapılabilmesi bekleniyor.

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom, akıllı şehirler projesi kapsamında belediyelere yönelik yüksek teknoloji çözümleri ile ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Kars, Karaman ve Antalya’da dijital trafik uygulamaları ve enerji tasarrufuna yönelik ‘akıllı şehir’ çözümleri ile dikkat çeken Türk Telekom şimdi de BUSKİ (Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi)  ve Baylan Su Sayaçları ile yeni bir iş birliği başlattı. Bursa Belediyesi bünyesindeki BUSKİ ve Baylan Su Sayaçları’nın çözüm ortağı olarak yer aldığı projede Türk Telekom, iş ortakları ile birlikte düşük enerji tüketen Dar Bant Nesnelerin İnterneti altyapısı (NB-IoT: 4.5G’de ayrılan dar bant kapasite üzerinden nesnelerin interneti haberleşme teknolojisi) ile Bursa’daki binaların su sayaçlarını akıllandırıyor. İlk etapta Bursa’da başlatılan pilot proje ile binaların tek tek ziyaret edilmesi yerine su sayaçlarının BUSKİ’nin merkezinden okunup, faturalandırılması mümkün olacak.

Sistem, sayaç okuma süreçlerinde maliyet avantajı ve kayıp-kaçak tespitlerinde artan isabet sağlıyor

Türk Telekom, akıllı sayaç uygulamasına dönük bu proje ile dünyanın konuştuğu düşük enerji tüketen yeni nesil haberleşme teknolojilerinin Türkiye’de yaygınlaşması açısından önemli bir adım daha attı.  ‘NB-IoT’ olarak tanımlanan haberleşme teknolojilerinin sahada kullanımının yaygınlaşması açısından Türkiye’de ilk olan proje ile Türk Telekom’un geliştirdiği haberleşme altyapısı üzerinden nesnelerin interneti akıllı su sayacı sistem testleri gerçekleştiriliyor. Akıllı sayaçlar sayesinde su kullanım miktarları uzaktan ölçülerek anlık raporlanıyor. İlk sistem denemeleri ve geliştirmelerine Türk Telekom Teknoloji Merkezi’nde başlanan projenin saha denemeleri Bursa BUSKİ’de başarı ile tamamlandı. Proje ile su sayaçları, pil ömrü 10 yıla kadar dayanabilecek düşük enerji tüketimli sayaç modülleri üzerinden uzaktan okunup, faturalandırılabilecek; vana açma-kapama, ceza temizleme gibi birçok farklı işlem yapılabilecek. Böylece sayaç okuma süreçlerine yönelik maliyet avantajı sağlanırken, hataların da azalması ve daha isabetli kayıp-kaçak tespitlerinin yapılabilmesi bekleniyor. Ayrıca eğer istenirse BUSKİ, mesaj göndererek abonelerini planlanmış su kesintilerinden ve arızalardan da haberdar edebilecek.

Ümit Önal: “Akıllı şehir çözümlerimizi artıracağız”

Türk Telekom’un akıllı şehirler vizyonuna uzun yıllardan beri yaptığı yatırımlar sayesinde şehirleri daha güvenli ve verimli hale getirdiğini ve bu sayede vatandaşların günlük yaşam kalitesinde iyileşme sağladığını vurgulayan Türk Telekom Satış ve Müşteri Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Ümit Önal sözlerine şöyle devam etti: “Türk Telekom olarak, başta enerji tasarrufu ve kaynakların verimli kullanımı ile belediyelerin gelirlerini arttıran ve vatandaşların günlük yaşam konforunu yükselten akıllı şehir konseptiyle ülkemizi tanıştırdık. İlk etapta Kars, Antalya ve Karaman’da başladığımız akıllı şehirler projemiz kapsamında çözüm üretmeye devam ediyoruz. Son olarak, Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi ile gerçekleştirdiğimiz bu anlaşma tüketicilerin konforuna ve de belediyelerin verimliliğine ciddi avantaj sağlayacak. İleride bu teknolojiyi tüm illerimize sunmak ve akıllı şehirleri çoğaltmayı hedefliyoruz.”

Önal: “Yenilikçi ürün ve servisler geliştirerek tüketici memnuniyetini daha da artıracağız”

Ümit Önal, Türk Telekom’un Türkiye’nin iletişim altyapısının omurgasını oluşturmanın yanı sıra, geliştirdiği yüksek teknoloji uygulamalarıyla ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını da belirterek şunları söyledi: “Kendi bünyemizde geliştirdiğimiz yenilikçi ürün ve servislerin yanında yeni işbirlikleri de yaparak ülke ekonomisine katkı sağlayacak dijital çözümler sunuyoruz. Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi ile gerçekleştirdiğimiz su sayaçlarının otomasyonu projesi sayesinde belediyeler, anlık olarak su tüketimlerini takip edebilecek. Böylece altyapı optimizasyonu ile israfların önlenmesini sağlanabilecek. Abone memnuniyetini de artıracak bu uygulamayı ve belediyelere yönelik yeni dijital çözümlerimizi Türkiye geneline yaygınlaştırmayı planlıyoruz.”

Önal: “5G ve ilerisindeki teknolojilere bugünden hazırlanıyoruz”

Nesnelerin İnterneti kapsamında başlayan test ve geliştirme çalışmalarını, Türk Telekom’un 5G stratejisinin önemli bir adımı olarak gördüklerini belirten Ümit Önal, “Türk Telekom olarak nesnelerin interneti teknolojilerine yön verecek yeni standartları belirlemek üzere kurulan GSMA (GSM Operatörleri Birliği) (NB-IoT Forum’a Türkiye’den katılan ilk operatörüz. Aynı zamanda uluslararası çalışma gruplarında yeni nesil ağ teknolojilerinin gelişimini yakından takip ediyor ve 5G yazılımlarının üretim süreçlerinde yer alıyoruz. Türkiye’nin dijital dönüşümüne katkı sağlayan bir şirket olarak yine bir ilke imza attık ve belediyelerimize yönelik akıllı çözümlere bir yenisini daha ekledik” dedi.

Türk Telekom'un Sesli Adımlar projesi başarılarını dünyaya taşıyor

Nisan 2018

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom’un görme engellilerin karmaşık yapılarda hayatını kolaylaştıran sosyal sorumluluk projesi Sesli Adımlar, ABD Ulusal Görme Engelliler Federasyonu NFB’den (The National Federation of the Blind Jernigan Institute) tam not aldı.

NFB’nin ABD’nin Baltimore şehrinde bulunan merkezinde yaklaşık iki yıldır süren proje kapsamında yapılan testleri başarıyla geçen Sesli Adımlar, küresel ölçekteki iddiasını bir kez daha gösterdi.

Türk Telekom’un Boni Global işbirliği ile 2014 yılında hayata geçirdiği, görme engelli bireylerin binaların karmaşık yapılarında rahatça hareket etmelerine yardımcı olmayı amaçlayan Sesli Adımlar Projesi, ABD Birleşik Devletleri’nde görme engellilerle ilgili en önemli kuruluş olarak kabul edilen The National Federation of the Blind’dan (NFB – Ulusal Körler Federasyonu) tam not aldı. Yaklaşık iki yıldır üzerinde çalışılan projenin sonunda, NFB’nin ABD’nin Baltimore şehrinde bulunan merkezinde yapılan testleri başarıyla tamamladı ve ülkenin çeşitli bölgelerinden katılan görme engellilerin beğenisini kazandı.

Sesli Adımlar gelecekte görme engellilerin hayatına daha fazla dahil olacak

NFB, 50 bin üyesi bulunan, ABD’nin 50 eyaleti, ayrıca Washington ve Puerto Rico’da bağlı kuruluşları bulunan bir organizasyon. NFB’de gerçekleştirilen projenin yöneticisi görme engelli emekli profesör Paul Ponchillia, yapılan testlerin Sesli Adımlar’ın gelecek yıllarda görme engellilerin hayatına daha fazla dahil olacağını gösterdiğini belirtti. Ponchillia, “Sesli Adımlar’ın kapalı alanlarda hayatımızı ne kadar kolaylaştırdığını görmek beni gerçekten umutlandırıyor, Sesli Adımları kullanarak bir binaya giriş yaptığımda, binanın tamamen kontrolüm altında olduğunu hissediyorum” dedi.

Sesli Adımlar, Apple’ın IOS 11 ile görme engelliler için tasarladığı ve 2017 sonunda yayınlanan bina içi ortamları doğru tanımlama ve konumlama özelliğini bünyesinde bulundurmasıyla ve kullanıcı dostu olmasıyla öne çıkıyor. Şu an dünya üzerinde birçok farklı şehirde hizmet veren Sesli Adımlar, NFB’de gerçekleştirdiği proje ile global pazarda ne kadar iddialı olduğunu bir kez daha gösterdi. Sesli Adımlar uygulaması geçtiğimiz yıl, Dünya Mobil Kongresi (MWC) kapsamında gerçekleştirilen GLOMO Ödülleri’nde “Erişilebilirlik ve Kapsayıcılık için En İyi Mobil Kullanım” kategorisinde birincilik ödülü kazanmıştı.

Sesli Adımlar uygulaması, görme ve işitme engellilerin ücretsiz olarak alışveriş merkezi, havalimanı, kampüs, tatil köyü gibi büyük ve karmaşık alanlar içerisinde herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan gitmek istedikleri yeri cep telefonu ile bulmalarını veya o an nerede olduklarını anlamalarını sağlıyor. Ayrıca, hastane, belediye, bakanlık, cami ve kütüphanelerde de kullanılan uygulamadan tüm GSM operatörleri faydalanabiliyor. Sesli Adımlar, Wi-Fi tabanlı bir konum teknolojisi çözümü kullanması özelliğiyle dikkat çekiyor.

Sesli Adımlar uygulamasına ücretsiz olarak aşağıdaki linkten erişilebilir:
https://itunes.apple.com/tr/app/loud-steps/id915304189

Türk Telekom'un "Sesli Adımlar" uygulaması çok dilli altyapıyla hizmet verecek

Mart 2018

Türk Telekom’un görme ve işitme engellilere hizmet veren; San Francisco’dan Dubai’ye, Londra’dan Sydney’e pek çok dünya başkentindeki karmaşık yapılarda da kullanılan kurumsal sosyal sorumluluk projesi “Sesli Adımlar” uygulaması, çok dilli altyapıya kavuştu. En son eklenen Arapça ve Almanca ile Sesli Adımlar’ın desteklediği dil sayısı 4’e çıktı.

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom’un işitme ve görme engelliler için 2014 yılında geliştirdiği, Türkçe ve İngilizce olarak ücretsiz şekilde hizmet veren Sesli Adımlar uygulaması, desteklediği dil sayısını Almanca ve Arapça ile genişletti. Türk Telekom’un Sesli Adımlar’ın kapsayıcılığını artırma hedefiyle çok dilli altyapı çalışmaları esnasında uygulamanın İngilizce, Almanca ve Arapça konuşan ülkelerde yaygınlığının daha çok olduğu gözlendi. Bu veriden yola çıkan Türk Telekom, Sesli Adımlar’ın kullanılabildiği dillere Arapça ve Almanca’yı da ekledi.

Dil seçimi otomatik yapılabiliyor

Sesli Adımlar uygulamasını kullananlar dil seçimlerini otomatik olarak seçebiliyor. Sesli Adımlar, şu anda 8 ülke ve 20 şehirde kullanılabiliyor. Özellikle Arapça dil desteğinin Türkiye’de yer alan turistler veya göçmenler tarafından ilgi görmesi bekleniyor. Çok dilli altyapı çalışmasını Türkiye’de artan mülteci nüfusunu da dikkate alarak yapan Türk Telekom, projenin görme ve işitme engelli tüm kullanıcıları kapsamasını hedefliyor.

Sesli Adımlar uygulaması teknolojik altyapısıyla, dünyada bu alanda ilk defa Boni Global ile yapılan iş birliğiyle Türkiye’de geliştirilmiş ve operatör bağımsız tüm görme engelliler tarafından kullanılabilen ücretsiz bir uygulama olma niteliği taşıyor. Sesli Adımlar uygulaması bugüne kadar 30.000’den fazla kişi tarafından indirildi ve 200.000’in üzerinde kullanıma sahip. İTÜ ve Boğaziçi üniversiteleri de dahil olmak üzere farklı kamusal alanlarda ve AVM’lerde kullanıma açılan Sesli Adımlar, bugün 35’in üzerinde mekanda kullanılıyor. Uygulamanın bir başka özelliği de, acil durumlarda kullanıcılarını tahliye çıkışlarına yönlendirebiliyor olması.

İOS ve Android cihazlarda kullanılabilen Sesli Adımlar uygulaması, ücretsiz olarak aşağıdaki linklerden indirilebiliyor.

iPhone: https://itunes.apple.com/tr/app/sesli-ad%C4%B1mlar/id915304189
Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=me.boni.sesliadimlar

Türk Telekom'un projeleri hayata değer katıyor

Şubat 2019

“Bir fark yaratsak yeter, Türkiye’ye değer” mottosu ile yola çıkan Türk Telekom, toplumun dezavantajlı kesimlerine fayda sağlayacak birbirinden önemli sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiriyor. Türk Telekom, sesli kitap ve haber uygulaması Telefon Kütüphanesi ile 25 bin, Sesli Adımlar ile 30 bini aşkın engelli vatandaşın hayatına değer kattı. Günışığı projesiyle 900 az gören çocuğun, temel eğitim okullarında eğitim hayatlarına devam etmesine destek olan Türk Telekom, Okulumda Günışığı kapsamındaki eğitim programlarıyla da aileleri ve eğitimcileri az gören eğitimi konusunda bilinçlendirdi.

Türk Telekom “Herkes için erişilebilir iletişim” prensibi ve sorumlu hizmet bilinciyle engellilerin hayatlarını kolaylaştırmaya devam ediyor. Ekonomik, sosyal, bölgesel veya fiziksel sebeplerle toplumsal hayata eşit katılamayan kesimlerin önündeki engelleri kaldırmak amacıyla ilk olma özelliği gösteren projeler hayata geçiren Türk Telekom; Telefon Kütüphanesi, Günışığı ve Sesli Adımlar projeleri ile engellilerin hayatında fark yaratıyor.

Bilgiye erişimde fırsat eşitliği hedefinden yola çıkarak 2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliğiyle Telefon Kütüphanesi projesini hayata geçiren Türk Telekom, görme engelliler için telefonda sesli kitap ve içerik hizmeti sunuyor. Türkiye’de ilk telefonda sesli kitap hizmeti olan Telefon Kütüphanesi’nde, 50’den fazla kategoride yaklaşık 2 bine yakın sesli kitap ve içerik bulunuyor.

Görme engelliler için ücretsiz sesli kitap hizmeti olarak başlayan projeyi 2016 yılında hayata geçirilen mobil uygulamasıyla başka bir boyuta taşıyan Türk Telekom,  Tablolar Konuşuyor bölümü ile dünyaca ünlü tabloları sesli betimlemeli olarak sunarken, engelli vatandaşların gündemi takip etmesine olanak sağlamak amacıyla günlük haber takibi hizmeti vermeye de başladı. Uygulamanın Para Tanıma özelliği ile de kullanıcılara güvenle alışveriş yapma imkanı sunuluyor. Sabit hatlar ve mobil telefonlar üzerinden ulaşılan hizmet, bugüne kadar 7.5 milyon dakika dinlendi, uygulama 25 bin kez indirildi.

Sesli Adımlar’ı 30.000’den fazla kişi indirdi

Engelli vatandaşları sosyal hayata dahil etme çalışmalarına ara vermeden devam eden Türk Telekom’un, Sesli Adımlar projesi görme ve işitme engellilerin; AVM, kampüs, havaalanı gibi karmaşık yapılarda bir başkasının yardımına ihtiyaç duymadan gitmek istedikleri yeri kolayca bulmasını veya o anda nerede olduğunu anlamasını sağlıyor. Boni A.Ş. işbirliği ile geliştirilen ve operatör bağımsız olarak hizmete sunulan Sesli Adımlar uygulamasını işitme engelliler için de uyumlu hale getiren Türk Telekom, Türkçe ve İngilizce olarak ücretsiz hizmet veren Sesli Adımlar uygulamasının desteklediği dil sayısını Almanca ve Arapça ile genişletti. Chicago Lighthouse, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kars Hükümet Konağı, Ulu Camii, San Francisco Lighthouse ile Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi 47 farklı yapıda hizmete açılan uygulama bugüne kadar yaklaşık 30 binden fazla kişi tarafından indirildi.

Az gören konusunda farkındalığı artırdı

Engellilere yönelik çalışmalarına az görenleri de dahil eden Türk Telekom, 2014 yılında Engelsiz Yaşama Derneği (Ey-Der) ile işbirliği yaparak Günışığı projesini başlattı. Az gören çocukların erken müdahale eğitimi ile başka birinin yardımı olmadan yaşamlarını sürdürmesini amaçlayan proje kapsamındaki eğitimlerden mezun olan öğrenciler eğitimlerine, görme engelliler okulu yerine temel eğitim okullarında devam ediyor. Proje, erken müdahale eğitiminin uzaktan alınabilmesini sağlayan tek örnek olarak gösteriliyor. Bugüne kadar 62 ilden 900 çocuğa az gören eğitiminin sağlandığı proje kapsamında, az gören çocukların işlevsel olarak görme becerilerini artırmalarına ve el-göz koordinasyonlarını geliştirmelerine katkı sağlamak üzere Türk Telekom tarafından tasarlanan Günışığı Oyunları yaklaşık 2 bin kez indirildi. Günışığı eğitimlerinden mezun olan az gören çocukların devam ettikleri temel eğitim okullarındaki öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticilerin de bilinçlendirilmesi amacıyla, az gören öğrencilerin eğitim aldığı okullarda “Okulumda Günışığı” seminerleri veriliyor.  2 yıl ve 4 eğitim sezonu boyunca sürecek eğitimler için Türkiye’nin farklı bölgelerinden 11 il 50 okul seçildi. Eğitimler ile az gören çocukların sisteme dahil edilerek akranlarıyla birlikte aynı sosyal ve akademik ortamlarda eğitimlerini sürdürebilmeleri, ailelerin ve eğitimcilerin konuyla ilgili bilgi ve bilinç düzeylerinin artırılması amaçlanıyor.

IDC Türkiye tarafından, 11 Aralık 2018'de gerçekleştirilen "IoT, Analytics, Big Data & Cognitive / AI Computing Conference 2018" etkinliği kapsamında, Türk Telekom olarak 2 ödüle birden layık görüldük.

Aralık 2018

Internet of Things / Nesnelerin İnterneti kategorisinde "Türk Telekom Yeni Nesil Şehir Yönetim Platformu ile Şehirlerin Dijital Dönüşümü" projemizle birincilik ödülü, Operational Excellence / Operasyonel Mükemmeliyet kategorisinde "Elektrik Kesintisi Takip Sistemi" projemizle ise ikincilik ödülünün sahibi olduk.