Platform as a Service(PaaS)

Platform as a Service çözümlerimizle geliştirme süreçlerinizi hızlandırın. Türk Telekom ile yazılım geliştirme maliyetlerinizi azaltın ve verimliliği artırın.

Platform as a Service(PaaS)

​​​Türk Telekom Platform as a Service(PaaS), geliştiricilere altyapıyı yönetme ihtiyacı olmadan uygulamalarını geliştirmek, test etmek, dağıtmak ve yönetmek için platform sağlayan bir bulut bilişim hizmetidir.

PaaS hizmetleri, uygulama yaşam döngüsünde bulunan; oluşturma, test etme, devreye alma, yönetme ve güncelleme gibi adımların tümünü desteklemek için tasarlanmıştır.

Bu hizmetler ile, kullanıcıların; altyapı, ara katman yazılımları, geliştirme araçları ve diğer kaynakların satın alınması/yönetilmesi gibi süreçlerde yaşadığı karmaşıklık ortadan kaldırılarak uygulamanın gelişimine odaklanılmasına imkan sağlanır.

Bu hizmetler ile kurumunuzun iç bünyesinde uzmanlaşmış insan kaynağı ayırmanıza gerek kalmadan, altyapı operasyon ihtiyaçlarınızı tek merkezden alabilir ve kaynaklarınızdan tasarruf edebilirsiniz.

Kimler için ideal?

Geleneksel monolit mimariden mikroservis mimariye geçen ve açık kaynak çözümler kullanan tüm firmalar için idealdir.

Türk Telekom Platform as a Service(PaaS)’ın Faydaları Nelerdir?

  • İşletim sistemleri, ara katman yazılımları, veritabanları ve birçok araca uygun maliyetli erişim imkanı sunar.
  • Kaynak kullanımında ölçekleme sağlar. Trafik yoğunluğunun olduğu dönemlerde kaynak planlaması tekrar yapılıp kapasite artırımı yapılır.
  • Yazılım lisanslama maliyetlerini düşürür.
  • Platformun yönetimi, ortamın versiyon bilgisi vb. yönetim zorlukları geliştirici ekibin sorumluluğunda olmayacağı için kaynak verimliliği sağlanır.
  • Birçok geliştirme aracı ortam ile entegre olabilmesi sebebiyle kullanım kolaylığı sağlar.
  • Uygulama geliştirme ve devreye alma süreçlerinde otomasyonlar kullanım kolaylığı sağlar.
  • Kesinti ve veri kaybı azalır ve kurtarma süresi kısalır.

Platform as a Service, Türk Telekom’un uygulama geliştirme , test etme, dağıtma ve yönetmek için gerekli olan altyapı, güvenlik, network ve yazılım araçlarını sunduğu bir bulut hizmeti sunumu modelidir. Bu hizmet ile müşteriler, altyapı, işletim sistemi, güvenlik, depolama, geliştirme araçları gibi bağımlılıklardan kurtulup uçtan uca yönetilen bir konteyner platforma sahip olacaktır.

Türk Telekom PaaS kapsamında; konteyner altyapısı ve geliştirme araçları sağlanır. Talep edilen konfigürasyonlar doğrultusunda yeni bir cluster oluşturularak hizmete sunulur.

Geleneksel monolit mimariden mikroservis mimariye geçmiş ve açık kaynak çözümler kullanan kuruluşlar bu hizmetten faydalanabilir. Platform as a service ile firmalar altyapı, işletim sistemi, ara katman yazılımları ile uğraşmak yerine uygulamasına odaklanabilir.

Hizmetten yararlanmak için Türk Telekom Kurumsal Müşteri Yöneticiniz ile iletişime geçebilirsiniz.

PaaS Platformu olarak Openshift Container Platform (OCP) 4.10+ ve Kubernetes 1.23+ versiyonu kullanılmaktadır. Platforma konumlandırılacak servislerin bu versiyonlar ile uyumlu olması gerekmektedir.

Container Runtime olarak cri-o ve Container Engine olarak Podman(4.8.0) kullanılmaktadır. Docker image’ları ile ortamın uyumluluğu mevcuttur.

Hizmet müşteri ihtiyaçlarına göre projelendirilerek, aylık olarak ücretlendirilmektedir. Fiyatlandırma hakkındaki detaylar için Türk Telekom Kurumsal Müşteri Yöneticiniz ile iletişime geçebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Türk Telekom E-Genel Kurul (E-GKS)

Türk Telekom’un Elektronik Genel Kurul Hizmeti ile şirket genel kurullarınızı online olarak güvenle ve kolayca gerçekleştirin. Modern ve etkili çözümler sunuyoruz.

İncele

Türk Telekom VideoBulut

Türk Telekom Video Bulut ile videolarınızı güvenli ve kolay bir şekilde yönetin. Yüksek kaliteli video depolama ve streaming hizmetlerimizle tanışın.

İncele

Türk Telekom CDN (Content Delivery Network)

Türk Telekom CDN hizmetleri ile web içeriklerinizi daha hızlı ve güvenli bir şekilde dağıtın. Kullanıcı deneyimini artırın ve global erişim sağlayın.

İncele