Güvenli İnternet Hizmeti

Güvenli İnternet Hizmeti ile çocuklarınızı ve sevdiklerinizi internetin muhtemel zararlı içeriklerinden koruyabilirsiniz.

​​

Güvenli İnternet Hizmeti Nedir?

22/11/2011 tarihinden itibaren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sunulmakta olan Güvenli İnternet Hizmeti (GİH) sizi ve ailenizi internetin zararlı içeriklerinden büyük oranda korumak amacıyla geliştirilmiştir.

Güvenli İnternet Hizmeti, isteğe bağlı, ücretsiz, şeffaf, kullanımı kolay, interaktif ve tüketici memnuniyetini esas alan bir kamu hizmetidir.

Başta çocuklar ve gençler olmak üzere dijital çağın sunduğu fırsatlardan tüm internet kullanıcılarının güvenli bir ortamda yararlanmasını sağlamak, zararlı içeriklere yönelik koruyucu önlemler almak, internetin risklerinden, zararlı içeriklerinden toplumu korumak için Güvenli İnternet Hizmeti kullanıma sunulmuştur.

Güvenli İnternet Hizmeti hangi profillerden oluşmaktadır?

Güvenli İnternet Hizmeti, Çocuk ve Aile olmak üzere iki farklı profil seçeneği ile sunulmaktadır. Çocuk ve Aile Profillerine ait kriterler psikoloji, pedagoji, sosyoloji ve hukuk alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir kurul tarafından tespit edilmektedir.

Güvenli İnternet Hizmeti ile tüketicilerin; müstehcenlik, çocukların cinsel istismarı, şiddet, ırkçılık, kumar, dolandırıcılık, zararlı yazılımlar, sağlık için tehlikeli madde temini vd. olumsuz içeriklerden korunması amaçlanmaktadır.

Çocuk Profili: Çocuk Profili "beyaz liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu yöntemde güvenli olduğu onaylanmış İnternet sitelerine erişim sağlanmaktadır.

Aile Profili: Aile Profili "siyah liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu profil kapsamında zararlı içeriğe sahip İnternet sitelerine erişilememektedir.

Aile profili kapsamında, Çocuk Profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişim sağlanmaktadır.

Aile profilini tercih eden vatandaşlar, talep ettikleri takdirde oyun, sohbet, sosyal medya sitelerine ve uygulamalarına erişimi filtreleme seçeneğine sahiptirler.

Güvenli İnternet Hizmeti düzenlemesinin hukuki dayanağı nedir?

Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca çıkarılan Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin “İnternetin güvenli kullanımı” başlıklı 15. maddesi, tüm internet servis sağlayıcılara internetin güvenli kullanımına yönelik ücretsiz alternatif hizmet sunma yükümlülüğü getirmektedir.

Güvenli İnternet Hizmeti Kullanımı zorunlu mudur?

Güvenli İnternet Hizmeti, tüketicileri internetin olumsuz içeriklerinden korumayı amaçlayan; ücretsiz, alternatif internet erişim hizmetidir

Güvenli İnternet Hizmeti, sadece talep eden abonelere sunulmakta olup, zorunlu değildir.

Güvenli İnternet Hizmeti ücretli midir?

Güvenli İnternet Hizmeti, GİH’ni tercih eden abonelere ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Güvenli İnternet Hizmeti'ni nasıl tercih edebilirim?

Güvenli İnternet Hizmeti tercihi, Profil değişikliği ve iptali işlemleri şu kanallar üzerinden sağlanmaktadır;

SMS Kanalı:

Türk Telekom Mobil hattınızda aktivasyonunu gerçekleştirmek istediğiniz filtrenin kısa kodunu 2500 kısa numarasına göndererek gerçekleştirebilirsiniz. Türk Telekom Evde İnternet kullanıcısı iseniz ve aktivasyonu Evde İnternet’inizde gerçekleştirmek istiyorsanız, istediğiniz filtrenin kısa kodunu 6606 kısa numarasına göndererek gerçekleştirebilirsiniz. Türk Telekom Evde İnternet hesabı ile SMS’i ilettiğiniz telefon numarası bağlı olmalıdır ve filtreleme bu numaraya bağlı Evde İnternet hesabında gerçekleşir.

FILTRE  Kısa Kod  Türk Telekom  Evde İnternet  işlemi için Kısa Numara  Türk Telekom  Mobil işlemi  için Kısa  Numara
 COCUK profili  GUVENLI COCUK  6606  2500
 AILE profili  GUVENLI AILE  6606  2500
 AILE profiline ek olarak OYUN filtresi  GUVENLI OYUN  6606  2500
 AILE profiline ek olarak SOSYAL filtresi  GUVENLI SOSYAL  6606  2500
 AILE profiline ek olarak SOHBET filtresi  GUVENLI SOHBET  6606  2500
 AILE profiline ek olarak SOSYAL VE SOHBET filtreleri  GUVENLI SOSYAL SOHBET  6606  2500
 AILE profiline ek olarak SOSYAL VE OYUN filtreleri  GUVENLI SOSYAL OYUN  6606  2500
 AILE profiline ek olarak OYUN ve SOHBET filtreleri  GUVENLI OYUN SOHBET  6606  2500
 AILE profiline ek olarak SOSYAL, OYUN ve SOHBET filtreleri  GUVENLI SOSYAL SOHBET OYUN  6606  2500
 Profil seçiminizi iptal etmek için  GUVENLI IPTAL  6606  2500


Çağrı Merkezi:

Müşterilerimiz, 444 1 444 Türk Telekom Müşteri Hizmetleri numaramız üzerinden Güvenli İnternet Profil değişikliklerini gerçekleştirebilmektedir.

Online İşlem Merkezi

Türk Telekom mobil online işlem merkezinden giriş yaparak profil değişikliklerini gerçekleştirebilmektedir. 

Yüz yüze Kanallar

Müşterilerimiz, Türk Telekom hat satışı yapan mağazalarımızdan profil değişikliklerini gerçekleştirebilmektedir.

Güvenli İnternet Hizmeti sizi ve ailenizi internetin zararlı içeriklerinden büyük oranda korur.

Detaylı bilgi için http://guvenlinet.org/basvuru adresi ziyaret edilebilir.

​​​​​​​